این نکته را به خاطر داشته باشید که نرم افزار CATIA یک ابزار می باشد و ابزار به تنهائی خود دارای قدرت اجرائی نمی باشد، بلکه این کاربران هستند که برای به هدف رسیدن از آن بهره می گیرند. استفاده از این نرم افزار در یک مجموعه باید با یک مدیریت و برنامه ریزی صحیح انجام گيرد، تا اثر بخشی آن (مهمترین آن ها صرفه جوئی در زمان و هزینه می باشد) قابل دریافت باشد در غیر اینصورت مثل داروئی می باشد که به يك بیمار اشتباه تجویز گردد. معمولاً در انتخاب این نرم افزار ابتدا یک نیازسنجی کلی صورت می گیرد و بعد در صورت نیاز در سیستم کاری پیاده می شود. البته این نرم افزار از سطح دیپلم تا دکتری را می تواند پوشش دهد.

آموزش طراحی مونتاژ کاری در نرم افزار CATIA
آموزش طراحی و مونتاژ گیربکس حلزونی در نرم افزار CATIA
آموزش طراحی، مدلسازی و مونتاژ صندلی در نرم افزار CATIA

جهت ورود به محیط Assembly Design در نرم افزار کتیا مطابق روش زیر عمل می نماییم:

از منوی کرکره ای Start بر زیر منوی Mechanical Design کلیک نموده و سپس در پنجره باز شده بر روی گزینه Assembly Design کلیک می نماییم. کاربر می تواند قطعات طراحی شده در محیط Part Design را در محیط مونتاژ با دستورات آسان و کاربردی، مجموعه را همانند یک کارگاه مونتاژکاری مونتاژ نماید، حتی می توان از این محیط به محیط تهیه مدل برگشت تا مدل را دوباره ویرایش کرد و دوباره به محیط مونتاژ بازگشت بدون آنکه از نرم افزار CATIA خارج شویم. این امر برای طرح هائی که به صورت ابداع و اختراع می باشند و قطعات متناسب همدیگر باید طراحی شوند، خیلی کاربردی خواهد بود. کاربر به راحتی (چه دستی و چه حرفه ای) قطعات طراحی شده (مدل شده) را به این محیط وارد می کند تا کارهای مونتاژ را روی آن ها انجام دهد. یکی از این فعالیت ها، آنالیز حجمی روی مجموعه می باشد. مانند برخوردها، تماس ها و لَقی های بین قطعات. همچنین این نرم افزار دارای کتابخانه قطعات استاندارد می باشد و حتی کاربر هم نیز می تواند برای خودش یک کتابخانه از قطعات را تهیه نماید. تهیه خودکار لیست قطعات به همراه مشخصات آن ها از دیگر توانمندی های این محیط می باشد.

اکثر محیط های نرم افزار باهم ارتباط دو طرفه دارند و به راحتی می توان برای طراحی بین محیط ها جا به جا شد و برای انجام یک طرح از چندین محیط بهره گرفت تا سریع تر و با دقت بالا به نتیجه مطلوب رسید. این موضوع (Interactive) از مهم ترین قابلیت های نرم افزار کتیا به حساب می آید. به عنوان مثال شما پس از این که در محیط Digitized Shape Editor  از یک ابر نقاط اسکن تهیه کردید به راحتی می توانید در محیط  Genrative Shape Design و یا Free Style از آن Surface تهیه کنید. شاید اطلاع داشته باشید برای اینکه بتوانید مدل خود را از یک محیط به محیط دیگر ببرید ابتدا نیاز است که مدل خود را به صورتی ذخیره و یا Import کنید که نرم افزار دیگر قابلیت خواندن این اطلاعات را داشته باشند و احتمالا در این انتقال مدل شما  ممکن است data lost داشته باشد. اما در نرم افزار کتیا بدون کوچکترین Data Lost می توانید بین محیط ها جا به جا شوید.اگر به فراگیری مباحث مشابه مطلب بالا علاقه‌مند هستید، آموزش‌هایی که در ادامه آمده‌اند نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

آموزش طراحی و مونتاژ چرخ‌دنده مخروطی در نرم افزار CATIA
آموزش طراحی، مدلسازی و مونتاژ عینک در نرم افزار CATIA
آموزش طراحی و مدلسازی، آنالیز و ماشینکاری خودرو مسابقهای در نرم افزار CATIA
آموزش طراحی، مدلسازی و مونتاژ پارچ آب در نرم افزار CATIA
آموزش نقشه‌کشی و نقشه‌خوانی مهندسی در نرم افزار CATIA
آموزش مدلسازی، مونتاژ و نقشه‌کشی در نرم افزار CATIA